על עננים – מה זה VPS

מה זה שרת וירטואלי ( VPS ) בעצם ? ומה ההבדל בינו לבין אחסון שיתופי או Dedicated Server ?

בקיצור : כדי לשכור מה שהכי מתאים לך, אתה צריך להכיר 3 מושגים : שרת וירטואלי (VPS), אחסון שיתופי ו-Dedicated Server . במאמר הקצר הזה אסביר את 3 האפשרויות לאחסון האתר/האפליקציה שלך, ומה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות בהשוואה לאפשרויות האחרות.

אחסון אתרים שיתופי (Shared Hosting)

אחסון אתרים שיתופי, מתאר מצב שבו הרבה אתרים יושבים יחד על אותו שרת. כולם יחד "צורכים" את המשאבים של השרת, כלומר את הזיכרון שלו, ואת כוח העיבוד שלו.

יתרונות של אחסון אתרים שיתופי : אחסון אתרים שיתופי הוא האפשרות הזולה ביותר לרוב, מכיוון שאנשים רבים מתחלקים בעלויות של שרת אחד חזק.

חסרונות של אחסון אתרים שיתופי : החסרונות הם בזמינות, ובמהירות.
כלומר, כאשר אתה מאחסן את האתר על אחסון שיתופי, זה מתאים לאתר קטן יחסית, של מאות גולשים ביום. עבור יותר מכך – אתה מסתכן בכך שהאתר שלך יהיה לא זמין עבור חלק מהגולשים.

כאשר אתה שוכר שטח אחסון בשרת שיתופי, אתה מקבל המון יתרונות "על הנייר" כמו למשל : שטח בלתי מוגבל, תעבורה בלתי מוגבל, כמות מסדי נתונים בלתי מוגבלת, גישה נוחה באמצעות "פאנל ניהול" (כמו למשל cPanel) ועוד ועוד…

מה שלא אומרים לך הוא, שמגבילים אותך בדברים הכי חשובים – אתה מוגבל בכוח העיבוד ובצריכת הזיכרון.

זה קרה לי בפועל…

הנה דוגמא מתוך ה-cPanel, שמראה שהאתר הגיע ל-"מקסימום" שמנהל השרת הגדיר עבורו במשאבים , זאת אומרת שהיו מספר גולשים שקיבלו דף שגיאה כאשר ניסו לגלוש לאתר הזה… (מניסיון אישי).

יש כל מיני אפשרויות של דפי שגיאה שהם יכולים לקבל, אצל חלקם האתר יעלה בצורה חלקית, ורק חלקים מהדאטאבייס לא יטענו (unable to establish a database connection) , אצל חלקם הוא לא יעלה בכלל ויש עוד אפשרויות.

סיכום – מתי כדאי להשתמש באחסון שיתופי :

כל עוד האתר שלך משרת כמה מאות גולשים, זוהי האפשרות הכי טובה שיש, זה זול, זה אמין, וזה מאוד נוח, מהבחינה שאתה לא צריך לדעת יותר מדי על ניהול שרת וכו'.

אתה מתמקד במערכת הניהול (ג'ומלה, וורדפרס וכדומה…) או שאתה מעלה קבצים דרך פאנל הניהול, ובזה מסתיימות הדאגות שלך.

מנהל השרת דואג עבורך לאבטחה, לזמינות, לטיפול בתקלות, לעדכוני תוכנה וכו'.

אם אתה שואל אותי, מניסיון אישי אני ממליץ על בארץ על JetServer (אחסנתי שם הרבה אתרים, מספר שנים) והם היו מעולים. יש להם צוות תמיכה שזמין 24 שעות ביממה טלפונית, והם עונים מהר ומוכנים לעזור ברצון רב וזה יתרון חשוב מאוד על פני המתחרים שלפעמים מסתפקים רק ב"טופס צור קשר"….ולך תחכה לתשובה…

שרת יעודי (Dedicated Server ) :

שרת יעודי מתאר מצב בו אתה שוכר/רוכש שרת משלך, שרת פיזי, אמיתי שכולו מספק שירותים רק לאתר שלך.

אם יש לך אתר עם תנועה רבה, הצורך משאבי זיכרון ועיבוד גדולים, אז אולי זה מתאים לך. שרת יעודי הוא עסק יקר מאוד, ובנוסף במרבית המקרים, תוכל בהחלט להסתפק ב-VPS רציני.

2 המקרים היחידים בהם, לדעתי, כדאי לשקול שרת יעודי, הם כאשר :

א. אתה נדרש לכך על פי חוק מסיבות של "אבטחה" / "רגולציה" וכדומה

ב. כאשר אתה חייב להתקין פיזית בשרת כרטיסים מיוחדים, חיבורים מיוחדים וכדומה

במצב כזה, באמת שרת יעודי – זו האפשרות היחידה.

גם אז , מומלץ ביותר לאחסן אותו בחוות שרתים מסודרת, ולא אצלך בבית/במשרד.

כמות הביטחון שמקנה לך חוות שרתים היא פי עשרות מונים מאשר תוכל להשיג במשרד (אלא אם כן אתה עובד במרתפי השב"כ :-), וגם אז לא בטוח…)

שרת וירטואלי פרטי – VPS (Virtual Private Server)

שרת וירטואלי פרטי, הוא מצב שבו אתה מקבל חלק ממשאבים של חוות שרתים.
המשאבים שאתה מקבל – תלויים במה שאתה שוכר, אתה שולט לגמרי בכמות הזיכרון / שטח אחסון / עוצמת עיבוד / מהירות / כמות תעבורה / סוג התקני האחסון וכו' וכו'.

אתה מקבל למעשה גישה מרוחקת אל שרת פרטי משלך, במלוא מובן המילה.
כאשר בפועל, לא מדובר בשרת פיזי אמיתי שהוקם במיוחד עבורך, אלא מדובר בטכנולוגיה שמאפשרת להקצות במיוחד עבורך משאבים כאילו זה שרת משלך.

בשרת וירטואלי (VPS) אתה מגדיר הכל בעצמך. זאת אומרת – אתה מתקין את מערכת ההפעלה, אתה דואג לאבטחה, אתה מתקין את התוכנות המתאימות לך וכו' וכו'…

הספק, אחראי לתת לך גישה מרוחקת לשלוט בשרת, וזהו, כאן מסתיים תפקידו.

מכאן ואילך אתה דואג להכל.

ספקים רבים של שרתים וירטואלים נותנים גם שירותי ניהול (בתשלום נוסף כמובן), כלומר מעמידים לרשותך איש טכני שיתקין עבורך מה שרק תגיד לו, וידאג לאבטחה ולכל שאר הדברים בשרת.

בדרך כלל – זה יקר מאוד.
ובדיוק בשביל לחסוך את זה – הקמתי את האתר הזה שילמד אותך את כל הבסיס שאתה צריך כדי להרים שרתים במהירות ובקלות, עם  כל הגמישות שבהתקנה של כל דבר שתרצה.

בנוסף קיים חיסרון מסוים לפעמים בשירותי ניהול

פעמים רבות אתה צריך להכיר את כל התמונה כדי להגדיר תוכנות כמו שצריך.

מקרה אמיתי שקרה לי, מדגים את זה בצורה מעולה : הייתי צריך פעם להתקין Zend Loader , שזוהי תוספת של php. ומסתבר שניתן להתקין אותה על מערכת Linux בקלות, אבל היא לא תעבוד בגירסאות "השכיחות" (Wamp/Xampp) , כי היא דורשת ש-Php יהיה מקומפל יחד איתה בצורה שונה.

שים לב, במקרה כזה, נניח והיית שוכר שירותי ניהול, איש שירותי הניהול היה מתקין את זה, ואומר לך "הכל הותקן ועובד"

אבל בפועל, זה לא עובד… כי הוא לא מכיר את התמונה הגדולה…

ולכן, לדעתי, תמיד עדיף לשלוט בעצמך בשרת, אומנם זה מצריך לימוד, אבל זה שווה את זה.

כובע על ענן – מילה אחת על עננים…

המונח ענן מחשוב משמש להמון דברים , באספקט של שרתים, או שרתים וירטואלים (VPS) מדובר על כך שכאשר אתה שוכר VPS, ישנה איזושהיא תוכנה בחוות השרתים ש"מקימה" עבורך את ה-VPS שלך, ודואגת לשמור עבורך את המשאבים ששכרת מהם.

היתרון שלך, בתור משתמש, שהשרת מאוחסן בענן, הוא שכאשר תרצה נניח להגדיל את עוצמת העיבוד, או את שטח האחסון, לא תצטרך לבקש מהם "להתקין במיוחד עבורך הרד דיסק נוסף…" , אלא … אתה פשוט נכנס לפאנל הניהול שלך, מגדיל , ותוך שניות בודדות, התוכנה שמנהלת את חוות השרתים מקצה לך עוד משאבים.

אבל, יש ליתרון הזה עוד היבט מאוד יפה, שניתן להוסיף משאבים , תוך כדי ריצה, לא צריך לכבות את השרת, לא צריך להשבית את האתר, הכל ממשיך לרוץ כרגיל.

וברוב הספקים, אתה יכול גם להגדיל ולהקטין את המשאבים, באמצעות API (כלומר קוד שאתה כותב, שבודק מתי יש צורך להגדיל או להקטין, ועושה זאת אוטומטית לגמרי…)

זה אדיר!

יתרון נוסף עצום הוא, שיש לך אפשרות "להרים ולהוריד" שרתים במהירות שיא…

אני למשל שוכר VPS ב-Digital Ocean, והם מרימים את השרת תוך 55 שניות!!

קרה לי המון פעמים, שהייתי צריך שרת רק לצורך פיתוח, אז שכרתי שרת למספר שעות / ימים, הרמתי אותו במהירות, וכאשר סיימתי , פשוט מחקתי אותו, החיוב הכספי הוא לפי שעות, כך שיצאתי בזול… וזה יתרון משמעותי.

אז קדימה, בוא נראה איך להרים שרת וירטואלי פרטי VPS בעצמך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *